2016 október 3-án Yoshinori Ohsumi , Nobel-díjat nyert az autofágia mechanizmusainak felfedezéséért.
De mi az autofágia?
A szó a görög auto (ön) és a phagein (enni) szavakból származik . Tehát a szó azt jelenti, hogy ön-evés. Lényegében ez a szervezet mechanizmusa, hogy megszabaduljon az összes lebontott, elhasználódott sejtalkotrészektől, fehérjéktől és sejtmembránoktól), ha már nem töltik be funkciójukat. Finoman szabályozott, rendezett folyamat a sejtkomponensek lebontása és újrahasznosítása.
Hasonló, de jobban ismert folyamat az apoptózis, amit programozott sejthalálnak hívnak. A sejtek egy bizonyos számú osztódás után elpusztulnak. Kicsit kegyetlennek tűnik, de ez a folyamat elengedhetetlen a jó egészség megőrzéséhez. Tegyük fel például, hogy van egy autód. Szereted ezt az autót, szereted vezetni.
Néhány év múlva leamortizálódik és már nem éri meg felújítani, mert túl sokba kerülne. Jobban megéri megszabadulni tőle.Szóval megszabadulhatsz tőle és vásárolhatsz egy új autót.
Ugyanez történik a testben. A sejtek elöregednek. Jobb, ha elpusztulnak, ha már nem tudják szolgálni a testet. Tényleg nagyon kegyetlennek hangzik, de ez az élet. Ez az apoptózis folyamata, ahol a sejtek egy bizonyos idő elteltével elpusztulnak.
Ugyanez a folyamat is előfordul szubcelluláris szinten. Nem kell feltétlenül cserélni az egész autót. Néha csak ki kell cserélni az akkumulátort, ki kell dobni a régit és venni egy és újat. Ez a sejtekben is hasonlóan történik. Ahelyett, hogy a szervezet “kidobná” az egész sejtet (apoptózis), csak a sejt elhasználódott részeit cseréli le.. Ez az autofágia folyamata, ahol a sejtszervecskék elpusztulnak, és újak veszik át a régiek szerepét.
A régi sejtmembránok, sejtszervecskék és más sejttörmelék eltávolításra kerül. Ezt úgy történik, hogy az elhasznált részek a lizoszómákba kerülnek, amely a fehérjék lebontására specializálódott sejtszervecskék.
Az autofágia jelenségét először 1962-ben írták le, amikor a kutatók megfigyelték, hogy a patkány májsejtekben a glukagon beadása után a lizoszómák száma nőtt. A Nobel-díjas tudós, Christian de Duve megalkotta az autofágia fogalmát. A sérült részek és a fel nem használt fehérjék megsemmisítésre kerülnek a lizoszómákban.
Mi aktiválja az autofágiát?
A tápanyaghiány az autofágia kulcs aktivátora. A glukagon az inzulin ellentétes hormonja. Ha az inzulinszint emelkedik, a glukagon leesik. Ha az inzulin csökken, a glukagon szint növekszik. Ahogy eszünk, az inzulinszint emelkedik, és a glukagon csökken. Amikor nem eszünk, vagyis időszakos böjtöt tartunk az inzulinszint csökken, a glukagon emelkedik. A glukagon növekedése stimulálja az autofágia folyamatát. Valójában a böjtölés (emeli a glukagonot) és beindítja az autofágiát.
Ez lényegében a sejt tisztítás egyik formája. Az öregedés következménye lehet az összes ilyen feleslegessé vált”sejt szemét felhalmozódása.
A böjt során két fontos dolog történik:
Az autofágia stimulálásával minden, már rosszul működő sejtrész eltávolításra kerül. Ugyanakkor a böjt is stimulálja a növekedési hormont, ami arra utal, hogy a testünk elkezd új alkatrészeket előállítani a sejtek számára. A böjt gyakorlatával tényleg megújítjuk az egész testünket.
Az élet más területére is ez a törvényszerűség jellemző: Meg kell szabadulnia a régi dolgoktól, kapcsolatoktól mielőtt új dolgokba, kapcsolatokba kezdünk. Gondolj a konyhád felújítására. Ha van régi, elavult zöld szekrényed, ha cserélni szeretnéd, akkor meg kell szabadulni tőle, eltávolítani a konyhából. Tehát a pusztítás (eltávolítás) folyamata ugyanolyan fontos, mint a teremtés folyamata. Ha egyszerűen csak megpróbálnánk az új szekrényeket a konyhába tenni, anélkül, hogy eltávolítanánk a régieket, nagy összevisszaság lenne belőle. Eképp, a böjtölés bizonyos esetekben visszaszoríthatja az öregedési folyamatot, beindítva az autofágia jelenségét.
Precízen ellenőrzött folyamat
Az autofágia erősen szabályozott folyamat. Ha a folyamatba valami hiba csúszna az nagyon káros lenne.
Az elhasználódott fehérjék felhalmozódásának következményeit két helyen láthatjuk: Alzheimer-kór és a rák.
Mi kapcsolja ki az autofágiát? Az étkezés. A glükóz, az inzulin (vagy a csökkent glükagon) és a fehérjék mindegyike kikapcsolja ezt az öntisztítási folyamatot. Nem kell sokat enni. Még egy kis mennyiségű aminosav (leucin) is megállíthatja az autofágiát. Tehát ez az autofágia folyamata kapcsolható a böjtöléshez. Az autofágia folyamatát nem kapcsolja be az egyszerű kalóriacsökkentés vagy a diétázás, sem a léböjtök!
Természetesen az egyensúly törvénye itt is érvényes. A túlzásba vitt böjtölés ugyanolyan káros, mint a túlevés.Alkalmazkodjunk az élet természetes ciklusához a böjtöléshez és az ünneplés folyamatos változásához. Nem szabad állandóan diétázni, böjtölni. A sejtek töltődnek, növekszenek, amikor eszünk, és tisztulnak, amikor böjtölünk. Az élet a dinamikus egyensúlyról, harmóniáról szól.
Kezdésként javaslok egy rövid, 1 napos tisztítókúrát, amelynek azonnal érezhető a kedvező hatása testre-lélekre egyaránt:
Tulajdonképen mit együnk az autofagia diéta alatt !ami működésben tartya ezt a fojamatot
az időszakos böjtölés alatt víz fogyasztása javasolt.
Kedves Rácz Zoltán,
60 éves nő vagyok, napi 4-5 órában eszem. Próbálom minél jobban megnövelni az étkezés nélküli időszakot az autofágia optimális időtartama érdekében.
Jól értem, hogy minél tovább tart a kalória nélküliség, annál kedvezőbb az egészségre ? Lehet negatív hatása valamilyen szempontból ? (Nem érzem, hogy így lenne )
Köszönöm
Kedves Annamária!
Napi 4-5 órában enni jó választás, tovább nem érdemes vinni. Az érzés jó tanácsadó.
Semmit!!!!!
Az autofagia az utolsó étkezést követő 14-16 óra múlva kezdődik el.
Ha eszel, a folyamat megáll.
Folyadékot lehet inni.
Vizet, édesitetlen gyógynövényteát.
Enni tilos.
Semmit
Milyen gyakran érdemes ilyen 1-másfél napos böjtbe kezdeni? Havonta?
Időről időre lehet növelni a böjt időtartamát?
Jobb sűrűbben, kéthetente, akár hetente is. Lehet növelni, de óvatosan. Függ az egészségi állapottól is. A hosszabb böjtöknél érdemes szakember tanácsát kérni.
Nagyon tetszik a tanulmány! 71 éves múltam, mennyi ideig tatson 1 böjt, hány órát?
A vízbe rakható Aszkorbinsav (C-vitamin)?
Mennyi folyadékot fogyasszunk böjt alatt, emeljünk a megszokott mennyiségen?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
A böjt alatt érdemes megemelni a folyadék mennyiségét. az éhség ellen is ihatunk vizet. Az időszakos böjtölés során elég, ha nem reggelizünk heti 5-6 alkalommal. Ez a fajta böjt akár hónapokig is tarthat.
A C vitamin rakahtó vízbe.
Érdeklődni szeretnék, hogy tea valóban fogyasztható-e és nem állítja meg az autofágia folyamatát?
Köszönöm!
Igen! MIndenféle italt lehet inni, a lényeg, hogy ne tartalmazzon cukrot.
Kedves Zoltán!
16:8-as böjt esetén működik/beindul az autofágia?
Rendszeres gyógyszerek miatt nem igazán tudom szűkebbre szabni az evés ablakot 8 óránál(így is kevesebb,mint az optimális…)
Vagyis tudnám,ha a gyógyszerek nem törik meg a böjtöt.
Ebben tudna nekem tanácsot adni?
Segítségét köszönöm!
Kedves Lilla!
A 16:8 -as böjt kiváló. Alkalmazkodni kell a körülményekhez/ gyógyszerekre gondolok/.
A szűkebb ablak túlevést is okozhat a fokozott éhség miatt. Egyénre kell szabni.
Üdvözlettel: Zoltán
Kedves Vivien!
A böjtre nincs szabály. Az ideje, a mikéntje egyénfüggő. Ha szabályokat írnék le, az félrevezető lenne. Érdemes szakember segítségét hívni, aki személyre szabja, vagy intuitív módon megközelíteni.
Köszönöm, nagyon hasznos összefoglaló! Én második alkalommal kezdtem bele az időszakos böjtölésbe, és ez a cikk rávilágított a lényegére. Most már tudatosan folytatom böjtömet, és hálás vagyok a remek információ-átadásért.
70 éves vagyok.7. hete hétfőnként kezdve 36 órás böjtöt tartok.meg nem fogytam semmit.miert? Még várni kell,de folytatni?
Nagyon szívesen adnék pontos választ, de általánosságban ez nem lehetséges. Ha valaki nem tud fogyni, annak sok oka lehetséges. Keresendő a táplálék összetételében, a hormonrendszer állapotában, érzelmi állapotokban. A böjt önmagában nem adhat a fogyásra garanciát.
Kedves Zoltán! Kérdezni szeretném, hogy az autofágia érdekében folytatott időszakos böjt alatt (kb.17-18 órát tartok étkezés nélkül) lehet-e inni káliumos vizet? Megszakítja-e ez a káliumos víz (=vízben oldott kálium por) az autofágiát? Köszönöm szépen.
Kedves Erika!
Az ásványi anyagok és a vitaminok nem szakítják meg az autofágiát.
Kedves Zoltán! Az autofágia lehet életmod? 10-18ig étkezni a további 16 orába csak folyadékot fogyasztani?! köszönettel: Judit
Igen, lehet életmód, de kell hozzá akaraterő. Javaslom a fokozatosságot, és heti 1 alkalommal való megszakítását, pl. hétvégén
Illetve még az is érdekelne, hogy citromos vizet lehet-e inni, meg hogy teából milyen félét? Gyümölcsös lehet-e, zöld tea… Köszönöm!
A citromos víz is megfelelő, teából bármi cukor nélkül
Üdvözlöm!
Édesítőszerrel lehet.
Kedves Zoltán, meg szeretném kérdezni, hogy az autofágia szempontjából kávét lehet -e inni üressen? Köszönöm a válaszát.
Kedves Nóra! Kávét lehet inni üresen, persze , ha a gyomor bírja.
Zoltán